Doprava nad 1500 korun ZDARMA

Editorial: Time Machine

Vcházím dovnitř a do nosu mě praští závan nostalgie. Ohlížím se, za mnou nic. Skleněný dveře jsou jediným přirozeným zdrojem světla. Zářivky vydávají zvuky, je to tak strašně typický, v duchu se usměju. Po pravý straně vidím vrátnici, vrátný šilhá na jedno oko. Zdravím ho a on jen pokývá hlavou, jakoby moje přítomnost tady nebyla nic výjimečného. Vzduch mi připadá těžký, skoro až hmatatelný, pohlcuje mě. Vzadu za budkou vrátnice zahlédnu turnikety. Kontroluju vchodové dveře za zády, jsou asi pět metrů ode mě. To není daleko, přemítám. Počítám, kolik mám asi času, než si mě někdo všimne. Možná pár vteřin a pak jim dojde, kdo jsem a že tu nemám, co dělat. Ale on mi řekl, že dnes to zvládnu. Vrátit se zpátky. Vlastně vůbec nevím, jestli na mě čekají.

Dva stoly ve foyer. 15.58. Za dvě minuty nastane ten okamžik a prej je to jednoduchý. Jen se postavit na jeden z těch stolů, zavřít oči a představit si místo, říkal mi. To všudypřítomné ticho je něco, co mi bude u nás chybět. Zavírám oči a ticho je pryč.

Zpoza skleněných dveří vidím proudit lidi. Tramvaje. Praho, už mi tě nikdo neveme. A tebe? Tebe si nechám jenom pro sebe, tak jsi mi to kladl na srdce.

 

Foto & Edit: David Růžička 

Modelky: Emma Ondrová & Johanka Pošová

Text: Kamila Shíbalová

Styling: Kamila Shíbalová (Cosmic Kids)

Lokace: Drutěva

Big Thanks <3

 

 

 

 

 

 

 


Sdílet tento příspěvek


Komentáře

51 komentáře

 • Even though the excitement appears to be warming up across the ketogenic diet regime, the ingesting approach isn’t new. Actually, it is been applied as being a remedy for epilepsy because the 1920s and came into the focus within the ‘90s when Dateline went a portion featuring it a treatment solution. But exactly how did it range from epilepsy treatment to bodyweight-reduction routine? Well, first of all, more and more celebs – which includes Vanessa Hudgens and Halle Berry – recently recognized the weight-reduction final results openly.

  • TichInfinna
 • Bitcoin Hack Coinbase

  http://bit.ly/BtcStealer

  • BitcoinBow
 • By giving paper publishing services, we strive to give students a distinctive opportunity to purchase article and therefore boost their qualities and re-enter the movement of peaceful life. We recognize that nearly them all need support today and then. Although some topics are hugely complex, others are difficult to comprehend since instructors who guide them absence experience. Several tutors determine lots of homework jobs, thinking that that factor alone is evidence of their professionalism. They don’t take into consideration their pupils’personal lives. We recognize that you value your own time a lot more than whatever else in the world, therefore we ensure it is probable for you to buy your report from some of the finest experts.

  Because of the attempts of our professional writers, you will see yourself in the positioning if you are able to restore get a handle on of your time. The tough opposition in this subject only makes people stronger. With every new day, we employ a subject material specialist, deploy the most recent syntax and plagiarism recognition tools, improve the operation of our web site, come up with nice discounts, and do other activities to make our company the best. Why is us industry leaders?

  https://gogetpaper.site

  • Dorokhovhoume
 • I am fascinated. I do not think I know anybody who knows just as much about this as you do. You should make a career of it, really, awesome site
  https://greatessays873.blogspot.com
  https://helpwithhomeworkscience.blogspot.com/
  https://modelessaywriting17.blogspot.com
  https://payfor—essays.blogspot.com/
  http://howtomakeannotatedbibliography.blogspot.com/
  https://powerpointwritingservice.blogspot.com/
  https://freedomwriterssummaryessay.blogspot.com
  https://dissertationproposal0.blogspot.com
  https://analyticalpaperformat.blogspot.com/
  https://essaywritinghelponline409.blogspot.com
  https://tipsforessaywritinginenglish181.blogspot.com
  http://professional-writingservices.blogspot.com/
  https://researchpaperwritingservicereviews123.blogspot.com/
  https://collegeessaywriterforpay429.blogspot.com
  https://hottowriteanessay891.blogspot.com
  https://essaywritingservicecanada375.blogspot.com
  https://exampleresearchproposal.blogspot.com
  https://doeschicagostylehavearunninghead.blogspot.com/
  https://englishessaytopics624.blogspot.com
  https://buyproject1.blogspot.com

  • DanielLycle
 • Bitcoin Korea Hack

  http://bit.ly/BtcStealer

  • BTCzes